Świąteczne paczki dla cudzoziemców - 2013

Garnizonowy Zespół Caritas działający przy Parafii Wojskowej p.w. św. Jerzego w Białymstoku przygotował i sfinansował paczki świąteczne dla cudzoziemców osadzonych w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców i Areszcie w celu Wydalenia. W 80 paczkach znajdowały się słodycze, bakalie, kawa i herbata. Całość projektu zamknęła się kwotą 2.275 zł.

W dzień Bożego Narodzenia, 25 XII, ks. mjr SG Wiesław Kondraciuk - kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wraz chor. Adamem Tarasiukiem, st. chor. Mariuszem Siemieniukiem oraz funkcjonariuszami pełniącymi służbę spotkali się z cudzoziemcami. Ksiądz kapelan wraz z obecnymi funkcjonariuszami wyjaśnili, że w Polsce obchodzimy najpiękniejsze święta, podczas których ludzie obdarowują się prezentami i dlatego Garnizonowy Zespół Caritas działający przy Parafii Wojskowej w Białymstoku przygotował dla wszystkich paczki. Zgodnie z napisem na każdej paczce życzyli wszystkim: Meery Christmas and Happy New Year, czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Cudzoziemcy byli mile zaskoczeni i szczęśliwi, że ktoś o nich pamiętał. Dziękując składali życzenia w swoich językach. Funkcjonariusze wraz księdzem kapelanem słyszeli miłe słowa po rosyjsku, angielsku, wietnamsku, łamaną polszczyzną, a nawet po hiszpańsku.

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców i Areszt w celu Wydalenia w Białymstoku powstał w 2008 roku i posiada miejsca wyłącznie dla mężczyzn. Cudzoziemcy umieszczeni w ośrodku lub areszcie mają zapewnioną stałą opiekę medyczną i wyżywienie uwzględniające wymogi religijne i kulturowe. Posiadanie przedmiotów kultu religijnego i wykonywanie praktyk religijnych jest jednym z podstawowych praw cudzoziemców przebywających w ośrodku lub areszcie. Do najważniejszych obowiązków osób osadzonych jest przestrzeganie regulaminu pobytu w ośrodku lub areszcie i wykonywanie poleceń administracji oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę. W trakcie pobytu w ośrodku, cudzoziemcom organizowane są zajęcia kulturowe, sportowe, eventy oraz zajęcia doskonalące komunikację w języku polskim. Do dyspozycji cudzoziemców na terenie ośrodka jest, biblioteka wielojęzyczna, sale gier, świetlice ze sprzętem RTV oraz plac rekreacyjny z boiskiem do siatkówki, koszykówki i siłownią zewnętrzną. ( źródło: Podlaski Oddział SG)