Menu

28 XI

 

Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego - Uroczystości w Kopnej Górze


28 listopada w Kopnej Górze w Miejscu Pamięci Narodowej – Cmentarzu Powstańców Listopadowych odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Listopadowego. Przy udziale m.in. pana Jarosława Zielińskiego -Wiceministra MSWiA, pana Mieczysława Baszko- Posła na Sejm RP, władz wojewódzkich i lokalnych oraz wojska, policji i innych służb mundurowych wspólną modlitwą upamiętniono tych, którzy dochowali wierności Rzeczpospolitej.

To hołd żołnierzom poległym 186 lat temu i przywrócenie należnej im pamięci. Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godzinie jedenastej. Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Supraśla - Radosław Dobrowolski oraz pan Jarosław Zieliński - Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili: ksiądz ppłk Tomasz Paroń – Proboszcz Parafii Wojskowej w Białymstoku, ks. ppłk Andrzej Jakimiuk Prawosławny Kapelan  Wojskowy i ks. mjr Tomasz Wigłasz, Kapelan Parafii Ewangelickiej w Białymstoku. Następnie odbył się apel poległych z salwami honorowymi i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

30 IX

 

Przysięga wojskowa w 18 pułku rozpoznawczym

 

            W dniu 30 września 2016 r. słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało na placu apelowym 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego 30 elewów III turnusu służby przygotowawczej. Akt złożenia przysięgi wojskowej na sztandar jest ogromnym zaszczytem i symbolem gotowości do obrony ojczyzny oraz godnego reprezentowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dla elewów i ich rodzin był to szczególny moment na długo zapadający w pamięci.

            Błogosławieństwa żołnierzom po złożeniu przysięgi udzielili: z duszpasterstwa rzymskokatolickiego – ks. ppłk Tomasz Paroń, z duszpasterstwa prawosławnego – ks. ppłk Andrzej Jakimiuk, z duszpasterstwa ewangelickiego – ks. mjr Tomasz Wigłasz.

            Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Marcin Frączek osobiście pogratulował rodzicom wychowania Synów na szlachetnych ludzi i wzorowych żołnierzy, którzy swoim zaangażowaniem i nienaganną postawą żołnierską dumnie reprezentują wizerunek Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy i komendanci jednostek Garnizonu Białystok i służb mundurowych, kombatanci oraz rodziny i najbliżsi nowo zaprzysiężonych żołnierzy elewów.

17-18 IX

 

77 rocznica bitwy pod Olszewem.

 

            W dniach 17-18 września 2016 odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę krwawej bitwy pod Olszewem. W sobotni wieczór miała miejsce nocna rekonstrukcja Bitwy. W uroczystościach wzięli udział rotmistrz Henryk Prajs, jedyny żyjący uczestnik tamtych wydarzeń oraz ppłk Zbigniew Makowiecki, prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie, najwyższy autorytet dla współczesnych kawalerzystów.

            O rocznicy bitwy pod Olszewem pamiętają rokrocznie mieszkańcy i władze gminy Brańsk i Wyszki. Rekonstrukcja bitwy w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. Kozietulskiego odbyła się po raz pierwszy. W przedsięwzięciu wzięło udział 60 rekonstruktorów oraz setki mieszkańców regionu, w tym Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

            W niedzielę mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych w bitwie pod Olszewem przewodniczył ks. ppłk Tomasz Paroń, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Natomiast po mszy św. odbył się koncert Chóru Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego, przemówienia okolicznościowe, uroczyste nadanie barw Grupie Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii PLIS oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem i zapalenie zniczy.

            W nocy z 13 na 14 września 1939 odbyła się tutaj bitwa w następstwie której 14 września żołnierze Wermachtu z 3 dywizji pancernej w odwecie spalili wieś i zamordowali 13 jej mieszkańców oraz 10 osób z pobliskich wsi.

 

21 VIII

 

96 rocznica Bitwy Białostockiej

 

Obchody 96 rocznicy Bitwy Białostockiej rozpoczęły się w niedzielę 21 sierpnia od inscenizacji tamtych wydarzeń. W rekonstrukcji najważniejszej dla Białegostoku bitwy, która przyniosła Polsce zwycięstwo w walce z bolszewikami wzięło udział 140 rekonstruktorów z oryginalnym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem z tego okresu. Była to pierwsza taka inscenizacja w historii naszego miasta.

O godz. 17.00 przy Pomniku Ofiar Wojny Polsko-Bolszewickiej z 1920 r. w intencji ofiar bitwy odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Henryk Ciereszko, a okolicznościową homilię wygłosił ks. ppłk Tomasz Paroń. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i mieszkańcy Białegostoku. Na zakończenie złożono wieńce i kwiaty.

15 VIII

 

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku

 

            Dnia 15 sierpnia 2016 r. odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Świętą Liturgią w Cerkwi p.w. Św. Mikołaja celebrowaną przez Abp Jakuba w asyście kapelanów, następnie w Katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy pod przewodnictwem Abp Edwarda Ozorowskiego.

            Okolicznościową homilię wygłosił ks. ppłk Tomasz Paroń. W homilii kaznodzieja mówił min. (...)Przywołujemy najpierw dzisiejszą uroczystość liturgiczną Wniebowzięcia NMP. Maryję należy przywołać z wielu powodów. Nade wszystko dlatego, że posiadła doskonałą broń w niepokalanym poczęciu i była nie do ,,zlokalizowania” przez wroga. Istniała całkowicie poza jego wpływem. Nie mógł on jej dopaść ani zaszkodzić. Następnie zrodziła nam Zwycięzcę - Chrystusa. Jego zstąpienie do piekieł, wdarcie się w samo centrum terytorium wroga i odzyskanie tych, których spętał dla siebie oraz zmartwychwstanie dokonały dzieła, które z dumą opowiada i wspomina każdy chrześcijanin.

            Ale Maryja związana była zwycięsko również z naszym narodem. Po obronie Jasnej Góry Maryja stała się nie tylko królową, ale i hetmanką. O niczym niepowstrzymanej ,,nawałnicy szwedzkiej” pisał jeden z najsławniejszych obrońców o. Augustyn Kordecki, który połączył kunszt wojny duchowej i pospolitej. Warto przywołać wydarzenia roku 1655. Zajadły atak na jasną Górę miał jeszcze jeden, mniej militarny wzgląd: miała to być rozprawa protestanckiego Gustawa z katolicka Polską. W murach było zaledwie 160 żołnierzy, a z zakonnikami i całym ,,pospólstwem” niecałe 250 głów. Generał Burchard Mueller miał ten „katolicki kurnik” zdobyć na deser, lecz Maryja obroniła ostatni przyczółek wolnej Polski. Podobnie było w cudzie nad Wisłą. Wierzono, że podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku to nie gen. Józef Haller stał na czele bohaterskich Polaków, ale właśnie Maryja dowodziła swą błękitną armią (dosłownie, gdyż mundury były tego koloru). Maryja nosi więc oficjalny tytuł Hetmanki Żołnierza Polskiego.(...)

Następnie uroczystości przeniosły się na Rynek Kościuszki pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W obchodach wzięli udział Dowódca Garnizonu i Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Marcin Frączek, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, przedstawiciele władz miasta, organizacje kombatanckie i zaproszeni goście. Podczas uroczystości wręczono żołnierzom awanse i medale. Uroczystości zakończyły się defiladą wojskową pododdziałów prowadzoną przez Dowódcę uroczystości mjr Marka Kaweckiego. Po uroczystościach białostoczanie mogli spróbować wojskowej grochówki i zobaczyć sprzęt wojskowy wystawiony przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

10 VII

 

Święto 42 Pułku Piechoty

 

            10 lipca 2016 roku odbyły się obchody Święta 42 Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Święto ustanowiono na pamiątkę bitwy pod Krzemieniem 12 lipca 1920 roku. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Białymstoku, której przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. ppłk Tomasz Paroń. Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty przy pamiątkowej tablicy obok świątyni. Właśnie tam przed II wojną światową mieściły się koszary wojskowe. Główne uroczystości odbyły się w parku im. Konstytucji 3 Maja, gdzie odbył się uroczysty apel przy pomniku poświęconym żołnierzom z 42 Pułku Piechoty.

07 VII

 

185 rocznica Bitwy pod Sokołdą


W dniu 7 lipca zgromadziliśmy się w szczególnym miejscu dla historycznej pamięci mieszkańców województwa podlaskiego, jakim jest powstały we wrześniu 2013 roku powstańczy cmentarz z grobami poległych żołnierzy z oddziału pułkownika Józefa Zaliwskiego. Stajemy przed powstańczymi mogiłami, by uczcić pomordowanych oraz poległych podczas potyczki pod Sokołdą w lipcu 1831 roku, złożyć nasz hołd wszystkim uczestnikom niepodległościowej insurekcji z lat 1830 - 1831.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele pana wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, władze gminy Supraśl, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i Leśnicy opiekujący się tym powstańczym cmentarzem. Nie zabrakło również dzieci, które przebywają na wypoczynku kolonijnym i mogły poznać historię tego miejsca.

Modlitwę za poległych i pomordowanych odmówił kapelan garnizonu białostockiego ks. ppłk Tomasz Paroń: „Spraw, Panie, aby każde wspomnienie o poległych za sprawę narodową wzmacniało w nas przekonanie potrzeby oddania się na usługi kraju i złożenia życia na pokutnym ołtarzu Polski...” (modlitwa z 1849 r.)

         Wojskową asystę honorową wystawili żołnierze z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

23 VI

 

Święto 18 Pułku Rozpoznawczego

23 czerwca 2016 r. odbyły się uroczystości związane ze świętem 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Wyjątkowości obchodom dodawało połączenie corocznego święta z jubileuszem 5-lecia nadania sztandaru 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu. Główne uroczystości poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Garnizonowym p.w. św. Jerzego w Białymstoku. Mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników 18 pr odprawił kapelan garnizonu ks. mjr Tomasz Paroń, a modlitwę ekumeniczną odmówili kapelani z duszpasterstwa prawosławnego – ks. ppłk Andrzej Jakimiuk i z duszpasterstwa ewangelickiego – ks. mjr Tomasz Wigłasz. Oficjalną część obchodów odbywających się na terenie koszar 18. pr rozpoczęła uroczysta zbiórka na placu apelowym.  Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Marcin Frączek powitał licznie przybyłych gości, m. in. przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz miłośników Pułku. Obchody święta tradycyjnie wiązały się z wręczeniem odznaczeń i medali oraz odznak pamiątkowych 18 pr. Uroczystą zbiórkę na placu apelowym zakończyła defilada pododdziałów pułku.  Dla wszystkich zgromadzonych gości 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy przygotował szereg atrakcji. W ramach festynu rodzinnego miłośnicy pułku mogli uczestniczyć w pokazach dynamicznych, podziwiać pokaz sprzętu i uzbrojenia oraz wybrać się w podróż do przeszłości dzięki rekonstrukcjom historycznym. Najmłodsi przedstawiciele sympatyków pułku entuzjastycznie korzystali z uroków wioski dziecięcej, a na wszystkich zgromadzonych czekała wojskowa grochówka, wata cukrowa i popcorn.

07 V

 

Święto 10 Pułku Ułanów Litewskich

7 maja 2016 r. odbyły się uroczyste obchody święta 10 Pułku Ułanów Litewskich, ustanowionego 8 maja 1920 r. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Liturgią Świętą w Cerkwi p.w. Św. Marii Magdaleny przy ul. Kalinowskiego. O godz. 11.30 odprawiono Mszę Świętą w Kościele p.w. Św. Stanisława BM w intencji poległych i zmarłych oficerów, podoficerów, ułanów oraz ich rodzin. Mszy świętej przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. mjr Tomasz Paroń. Spod kościoła św. Stanisława ruszył przemarsz pod Tablicę Pamiątkową przy Rondzie 10 Pułku Ułanów Litewskich, gdzie odmówiono Anioł Pański, a delegacje złożyły kwiaty. Następnie uroczystości kontynuowano na placu koszar 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zebrani goście obserwowali meldunek i przegląd Ochotniczych Pododdziałów Kawalerii oraz wysłuchali Marsza Pułkowego. Zgromadzonych powitała przewodnicząca Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin - Eugenia Kula. Uroczystości uświetniło wręczenie odznak, statuetek pamiątkowych, nadanie barw pułkowych oraz wręczenie dyplomów. Część oficjalną zakończył Apel Poległych zwieńczony salwą honorową oraz defiladą. Zebrani goście mogli uczestniczyć w spotkaniu towarzyskim przy grochówce w wojskowej stołówce.

03 III

Biskup polowy w Garnizonie Białystok


         W dniu 03 marca biskup polowy Józef Guzdek odwiedził społeczność mundurową w garnizonie białostockim. W ciągu dnia były spotkania w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Ksiądz biskup zapoznał się z kierowniczą kadrą i zadaniami pograniczników. Wielkie wrażenie wywarła na gościu wizyta w ośrodku zatrzymań, gdzie przebywają osadzeni nielegalni imigranci. Ksiądz biskup przebywał również w jednostkach wojskowych białostockiego garnizonu. Dowódca garnizonu płk Marcin Frączek zapoznał dostojnego gościa ze specyfiką służby zwiadowcy służącego w 18 pułku rozpoznawczym. Było zwiedzanie sali tradycji pułku, wpis do kroniki jednostki i pamiątkowe zdjęcie.

         Wieczorem ordynariusz polowy udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży w parafii wojskowej p.w. św. Jerzego. Młodzież podziękowała księdzu biskupowi za udzielenie im sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i zapewniła, że będzie mądrze korzystała z udzielonych im Darów Ducha Świętego. Ta uroczystość jest też okazją do spotkania w kościele garnizonowym społeczności mundurowej. Przybyli zatem na spotkanie z biskupem polowym przedstawiciele wojska, straży granicznej, policji, straży pożarnej, służby celnej i służby więziennej. Podczas agapy ksiądz biskup był żywo zainteresowany specyfiką i zadaniami poszczególnych służb mundurowych na ziemi podlaskiej. Społeczność mundurowa już z niecierpliwością wyczekuje kolejnego spotkania w Białymstoku.

Zegar

Święta

Niedziela, XXIV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dwudziesta Czwarta Niedziela zwykła

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
11209