25 I

Modlitwa ekumeniczna w Garnizonie Białystok

Tegoroczny tydzień modlitwy ekumenicznej przebiegał pod hasłem: „Prawica Twoja wsławiła się mocą”. Na wspólną modlitwę ekumeniczną w Białymstoku służby mundurowe zaprosił w tym roku do Parafii Wojskowej ks. ppłk Tomasz Paroń. Przybył dowódca garnizonu w zastępstwie ppłk Mariusz Woźniak, ppłk Jerzy Filimoniuk z WSzW, płk Sławomir Kocanowski z 1PBOT, ppłk Krzysztof Lenkiewicz z 25 WOGu, ppłk Cezary Wójcik z Wydziału ŻW, przyjaciele ze Służby Celno - Skarbowej, Straży Granicznej i Straży Ochrony Kolei. Liturgii nieszporów ekumenicznych przewodniczył kapelan Wojska Polskiego ks. ppłk Tomasz Paroń w asyście ks. mjr Wojciecha Szerszenia i ks. Dariusza Mateuszuka. W czasie nieszporów słowo boże odczytał kapelan ewangelicki ks. mjr Tomasz Wigłasz, który następnie wygłosił okolicznościowe kazanie odnosząc się do słów z księgi Iz 11, 12-13. Duszpasterz ewangelicki mówił: „tak jak poszczególne pokolenia z Izraela zazdrościły sobie wzajemnie króla, tak i dziś wielu z nas zazdrości bliźniemu lepszego powodzenia, szczęścia, zdrowia, bogactwa... toteż, aby przezwyciężyć wszelkie podziały potrzeba odrzucić wzajemną zazdrość. Po wspólnym odśpiewaniu Magnificat prośby i modlitwy wstawiennicze zanosił do Boga ks. ppłk Andrzej Jakimiuk z duszpasterstwa prawosławnego. Wspólne odśpiewanie modlitwy Ojcze nasz zakończyło nieszpory.

Po modlitwie ekumenicznej wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu zespołu 21 Gram.

12 I

Przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 18 pułku rozpoznawczego

12 stycznia 2018 r. na placu apelowym odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W tak ważnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz służb mundurowych, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, kombatanci oraz żołnierze i pracownicy RON 18. pr.

Po przekazaniu sztandaru płk dypl. Marcin FRĄCZEK złożył meldunek o zdaniu obowiązków, a płk Rafał LIS o przyjęciu obowiązków Dowódcy Inspektorowi Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomirowi OWCZARKOWI.

W Sali Tradycji 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Marcin FRĄCZEK i płk Rafał LIS podpisali protokoły zdania i objęcia obowiązków Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

Listy gratulacyjne przesłał na ręce zdającego i obejmującego dowódcy biskup polowy WP Józef Guzdek.

Poniedziałek, IV Tydzień Wielkanocny
Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski