III Niedziela Adwentu 15 XII 2018

1. Trzecia niedziela Adwentu to niedziela radości – gaudete. Zbliża się bowiem czas wypełnienia obietnicy, nadejścia Zbawiciela. Stąd nietypowy, różowy kolor szat liturgicznych. Aby owa radość stała się naszym udziałem, trzeba dobrze wykorzystać czas przygotowania, jaki daje nam Pan.

2. Przy wyjściu z Kościoła są do nabycia kalendarze, opłatki i świece na stół wigilijny.  Świeca mała 10zł a duża 20zł.

3. Dzisiaj trzecia niedziela miesiąca. Po Mszy św. zbiórka do puszki na nasz  parafialny Caritas. Ofiary przeznaczone są na ufundowanie 10 obiadów jak co miesiąc dzieciom ze szkoły podstawowej.

4. Już dziś zapraszamy na Pasterkę w naszym kościele 24 grudnia o godz. 22.00 i 24.00.

5. W naszym życiu nie brakuje intencji, które mamy w sercu. Mamy Panu Bogu za co dziękować, prosić i przepraszać. Najdoskonalszą formą modlitwy jest Msza Święta w tych intencjach. Są jeszcze wolne intencje, zachęcamy do zamawiania Mszy Świętych.

6. Jak zawsze zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu z kościoła jest do nabycia katolicki tygodnik Gość Niedzielny, Nasza Służba oraz miesięcznik Drogi Miłosierdzia.

7. Wszystkim parafianom i sympatykom naszej parafii życzymy zdrowia i łaski Bożej na każdą chwilę życia w tygodniu który jest przed nami.

8. Z naszej wspólnoty parafialnej  w tym tygodniu odeszli : Iwona Matejczyk, Janusz Galuchowski, Wieczny odpoczynek…

Pasterka

Pasterka to Msza Święta z Uroczystości Bożego Narodzenia. Teksty mszalne wskazują, że powinna być celebrowana w nocy z 24/25 grudnia. Warto wiedzieć, że nie godz. 24 decyduje o tym, czy dana Msza Święta jest Pasterką. Ważniejsze jest to, aby podczas Eucharystii sprawowanej w nocy były użyte odpowiednie formularze modlitw i teksty biblijne wyznaczone tylko dla tej celebracji liturgicznej. Może się zdarzyć, że w parafii są celebrowane dwie lub nawet więcej Mszy Świętych zwanych Pasterkami – o jednej godzinie w różnych miejscach (kościół, kaplica itp.) lub w jednym miejscu, ale o różnych godzinach (np. o godz. 22 dla dzieci i młodzieży, a o godz. 24 dla pozostałych) - a ci, którzy w jednej z nich będą uczestniczyli, spełnią nałożony obowiązek udziału w Uroczystościach Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa (kan. 1246 &1).

Należy pamiętać, że w dzień Wigilii - 24 grudnia – mogą być odprawiane Msze Święte z trzech różnych formularzy liturgicznych, których stosowanie uzależnione jest od czasu (pory dnia) sprawowania Eucharystii. W godzinach dopołudniowych możemy uczestniczyć we Mszy Świętej porannej - adwentowej, która nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Natomiast dają nam taką możliwość zwolnienia następne Msze Święte sprawowane według formularza bożonarodzeniowego, gdzie występuje: Chwałą na wysokości…”; Wierzę – podczas, którego wszyscy klękają na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało”; Prefacja o Narodzeniu Pańskim; Modlitwa Eucharystyczna wspominająca tajemnicę dnia. Czas Narodzenia Pańskiego może więc rozpocząć wieczorna Msza Wigilijna – która powinna być odprawiana w godzinach wieczornych (tj. w godz. 16-20), kiedy Kościół modli się I nieszporami z Narodzenia Pańskiego. W parafiach zwykle w tych godzinach nie ma tej Mszy Świętej ze względu na wspólnotowe spożywanie wieczerzy wigilijnej. Dlatego uroczyste świętowanie Narodzenia Pańskiego zazwyczaj rozpoczyna się Mszą Świętą o północy (godz. 24), zwaną Pasterką. Natomiast teksty mszalne dają nam większą swobodę, ponieważ zachęcają do uczestniczenia w Eucharystii o różnych porach, tj. Mszy w nocy lub Mszy o świcie czy Mszy w dzień.

Pasterka jest przede wszystkim Mszą Świętą liturgii bożonarodzeniowej. To prawda, że udział w niej jest równoznaczny z udziałem w dniu Narodzenia Pańskiego. Jednak pójście dwa razy w tym dniu na Eucharystię nadgorliwością nie będzie. Tym bardziej że nie powinniśmy mieć powodów do znużenia, gdyż usłyszymy inne teksty modlitw liturgicznych i inne fragmenty biblijne, w oparciu o które winniśmy usłyszeć okolicznościowe kazanie. Kolejne uczestnictwo we Mszy Świętej, choć nie jest obligatoryjne, jednak może wzbogacić nasze życie religijne.

ks. Jacek Kędzierski

źródło: