XX NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

20 sierpnia 2017

1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską.

2. Dziś, w trzecią niedzielę miesiąca przed kościołem odbywa się zbiórka ofiar do puszek w ramach działalności Garnizonowego Zespołu Caritas. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję „tornister pełen uśmiechu” – dzięki Waszemu zaangażowaniu przygotujemy 17 wyprawek szkolnych, które trafią do dzieci gromadzących się w świetlicy środowiskowej „Stokrotka”. Na parafialnej stronie internetowej zamieściłem pozdrowienia od lekarza – wolontariusza, jakie nadesłał dla naszego Zespołu Caritas z Kenii. Jest to podziękowanie za włączenie się w akcję Opatrunek na ratunek”, którą realizowaliśmy w marcu, a zebrane środki opatrunkowe w miesiącu lipcu zostały spożytkowane przez lekarzy, którzy z Polski polecieli do Kenii udzielać pomocy medycznej. Serdeczna zachęta i wielkie Bóg zapłać za wsparcie naszych działań charytatywnych zarówno w dniu dzisiejszym jak i poprzez wpłaty na konto Zespołu lub złożone do skarbony zawieszonej na balustradzie z tyłu kościoła.

3. W środę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, podczas nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej.

4. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

Teledysk do hymnu Światowych Dni Młodzieży - Kraków AD 2016

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły Rok A, I Wspomnienie św