Menu

24 III 2007 - piątek

     24 marca 2007 roku w godzinach popołudniowych biskup Tadeusz Płoski przybył z wizytą duszpasterską do garnizonu białostockiego.Pierwszym punktem wizyty była wizyta w Pałacu Arcybiskupów i spotkanie z arcybiskupem Edwardem Ozorowskim - Metropolitą Białostockim. Ordynariusz Wojskowy złożył życzenia imieninowe Pasterzowi Kościoła Białostockiego.

     W murach kościoła garnizonowego Biskupa Polowego powitał ks. kmdr Zbigniew Rećko - proboszcz par. wojskowej pw. św. Jerzego, oraz płk Roman Alijewicz - szef WSzW w Białystoku. Rodzice i młodzież poprosili Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania grupie 25. młodym parafianom tej wspólnoty. W wygłoszonym kazaniu Biskup Generał wyjaśnił znaczenie sakramentu bierzmowania, oraz uwrażliwił słuchających aby nie zamykali się, jak faryzeusze, na działanie Bożej łaski i darów Ducha Świętego. Po przyjęciu sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież wyraziła radość i podziękowała Księdzu Biskupowi za zaufanie i udzielenie tego sakramentu. Młodzi obiecali również, że z drogi prowadzącej do Chrystusa nigdy nie zrezygnują. Każdemu przyjmującemu sakrament bierzmowania Ordynariusz Wojskowy wręczył katechizm Kościoła Katolickiego. Na zakończenie Liturgii Pasterz Wojskowy złożył życzenie księdzu proboszczowi Zbigniewowi z racji niedawnych imienin.

     W uroczystości wzięli udział: ks. kmdr Jan Maliszewski - kapelan garnizonu Hel, który prowadzi rekolekcje wielkopostne w parafii garnizonowej, księża z sąsiednich parafii, płk Artur Ryczywolski - dowódca 18 Białostockiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Marian Pogoda - Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Mirosław Sienkiewicz - dyrektor Izby Celnej w Białymstoku, ppłk Krzysztof Zieliński - komendant WKU, nadbrugadier Bogdan Kołakowski - komendant Straży Pożarnej. Uroczystość zakończyło wspólne pozowanie do „rodzinnego” zdjęcia.

24 IV 2007 - wtorek

     We wtorek 24.IV 2007 roku garnizonowa wspólnota parafialna w Białymstoku przeżywała dzień swego patrona - św. Jerzego. Odpustowe uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym o godz. 17.00 Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem Dziekana Wojsk Lądowych ks. płk Dariusza Kowalskiego, który z tej okazji wygłosił również okolicznościową homilię.

     Oprócz niego w prezbiterium wojskowej świątyni zasiedli zaproszeni kapłani z Archidiecezji Białostockiej na czele z ks. prałatem Romanem Balunowskim Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, a także duchowni z bratnich duszpasterstw wojskowych w osobach ks. ppłk Igora Siegienia z Ordynariatu Prawosławnego i pastora Tomasza Wigłasza z Ordynariatu Ewangelicko-Augsburskiego. Przed ołtarzem stanęły poczty sztandarowe 18 Brygady Obrony Terytorialnej oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, a także liczne grono parafian i sympatyków białostockiej, garnizonowej świątyni na czele z dowódcą garnizonu płk Romanem Alijewiczem oraz dowódcą 18 BOT płk Arturem Ryczywolskim. Nie zabrakło również bratnich służb mundurowych, które reprezentowali komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jan Popławski i komendant rejonu Straży Ochrony Kolei Krzysztof Skalimowski.

     Po zakończonej Eucharystii na placu przed świątynią rozpoczął się festyn parafialny „Świętojerskie Igraszki AD 2007”, którego główną atrakcją był pokaz sprzętu 18 BOT oraz oddziału ŻW, a także wojskowa grochówka i inne smakołyki kulinarne. Pobyt na festynie umilała muzyka na żywo w wykonaniu białostockiego zespołu „Silvers”.

1 VI 2007 - piątek

     W dniach od 1 do 4 czerwca 2007 roku Parafia Wojskowa pw. św. Jerzego w Białymstoku przeżywała czas nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego i Relikwii św. Faustyny Kowalskiej peregrynujące po placówkach duszpasterstwa wojskowego w naszej Ojczyźnie. Z tym wydarzeniem były również związane Misje Święte które miały na celu przybliżenie wiernym orędzia Miłosierdzia Bożego oraz poszerzenie ich „wyobraźni miłosierdzia” w praktykowaniu chrześcijańskiego stylu życia. Tym szczególnym rekolekcjom przewodniczył ks. Dariusz Mateuszuk, Notariusz Sądu Metropolitalnego w Białymstoku.

     W piątkowy wieczór 1.VI punktualnie o godz. 18.00 przy dźwięku dzwonów kościelnych na plac przed białostocką garnizonową świątynię zajechał samochód-kaplica eskortowany przez pojazd ŻW, w którym przywieziono obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny z Parafii Wojskowo-Cywilnej w Komorowie k. Ostrowa Mazowieckiego. Na placu obok kompanii honorowej i pocztu sztandarowego 18 Białostockiej Brygady Obrony Terytorialnej stanął również poczet sztandarowy Białostockiego Rejonu Straży Ochrony Kolei oraz liczne grono wiernych parafian, a także sympatyków wojskowej świątyni, w tym przedstawiciele Służby Celnej, Policji Państwowej, SOK i Straży Pożarnej. Liturgicznej asyście przewodniczył ks. prałat płk Sławomir Żarski, Wikariusz Generalny Biskupa Polowego. Obok niego znalazła się w niej grupa księży Archidiecezji Białostockiej na czele z ks. prałatem Andrzejem Kakareko, Kanclerzem Białostockiej Kurii Metropolitalnej.

     Po odegraniu hasła Wojska Polskiego nastąpiło powitanie obrazu przez proboszcza Wojskowej Parafii w Białymstoku ks. kmdr por. Zbigniewa Rećko. Następnie wizerunek Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny wniesiono do kościoła, gdzie w imieniu wojska powitał go Zastępca Dowódcy 18 BOT ppłk Krzysztof Rogacz, a w imieniu wspólnoty parafialnej rodzina chor. Wojciecha Marczuka.

     Po powitaniach rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, w której uczestniczyła również grupa żołnierzy młodego rocznika, którzy następnego dnia na placu apelowym 18 BOT mieli złożyć swą żołnierską przysięgę. Na zakończenie Eucharystii z rąk ks. prałata płk Sławomira Żarskiego otrzymali oni pamiątkowe różańce i obrazki z Jezusem Miłosiernym oraz tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Pierwszy misyjny wieczór, podobnie jak i kolejne zakończy Apel Jasnogórski z nauką o godz. 21.00.

     Podczas kolejnych dni trwania Misji św. obok Mszy św. stałymi punktami spotkań przed obrazem Jezusa Miłosiernego była modlitwa różańcowa w południe oraz o 15.00 Godzina Miłosierdzia z nauką rekolekcyjną.

     W poniedziałek 4 czerwca o godz. 16.30 została odprawiona Msza św. pożegnalna w której uczestniczyli Kapelan Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppłk Stefan Dmoch oraz Komendant wspomnianego oddziału SG płk Marian Pogoda. Po zakończeniu Eucharystii i zawierzeniu Parafii Wojskowej oraz Garnizonu Białostockiego Jezusowi Miłosiernemu przez księdza proboszcza peregrynujące obraz i relikwie zostały wyniesione z kościoła i przekazane funkcjonariuszom Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku dokąd zostały przewiezione w asyście pojazdu ŻW.

Zegar

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
15791