Menu

Strefa odpowiedzialności UNIFIL w Południowym Libanie

Izraelski ostrzał wioski Alma Alshaab - lipiec 2006

 

WSPIERAMY  CHRZEŚCIJAN

NA  BLISKIM  WSCHODZIE

 

     Garnizonowy Zespół Caritas w Białymstoku w okresie Wielkiego Postu AD 2009 zorganizował zbiórkę środków finansowych na zakup laserowego urządzenia wielofunkcyjnego firmy "Canon" dla szkoły w chrześcijańskiej wiosce Alma Alshaab położonej na południu Libanu, opodal granicy z Izraelem. Do wspomnianej szkoły uczęszcza zarówno młodzież chrześcijańska, jak również pochodząca z rodzin muzułmańskich.

     Wspomniana miejscowość, jak wiele innych w tym rejonie Bliskiego Wschodu ucierpiała podczas ostatniej wojny pomiędzy Hezbollahem, a Izraelskimi Siłami Zbrojnymi w lipcu 2006 roku. W szeregu przypadków członkowie Hezbollah ustawiali swe wyrzutnie rakietowe, z których ostrzeliwali Izraelczyków, w wioskach chrześcijan, często na dachach domów mieszkalnych, rzecz jasna nie pytając o zgodę tamtejszej ludności. Miało to miejsce m.in. w Ain Ebel, Rmeish, Alma Alshaab oraz w innych miejscowościach, które potem były celem odwetowych bombardowań izraelskich.

     Hezbollah, czyli Partia Allaha umiejętnie walczy o serca i dusze Libańczyków, organizując na kontrolowanych przez siebie terenach sprawnie funkcjonującą sieć punktów pomocy społecznej, szkół i szpitali. Umożliwiają to hojne subsydia przekazywane przez rząd Iranu. Z irańskich pieniędzy pokrywane są też odszkodowania wypłacane rodzinom ofiar izraelskich akcji odwetowych. W 2006 r. Hezbollah była w stanie wyłożyć sumę 12.000 dolarów za każdy muzułmański dom zburzony w izraelskich nalotach, co jak na tamte realia jest sumą zawrotną.

     Radykalni muzułmanie działający w Libanie specjalizowali się kiedyś w spektakularnych porwaniach obywateli państw zachodnich. Obecnie ich zakładnikiem jest cała chrześcijańska wspólnota. Przed laty chrześcijański-maronicki Liban uznawany był za przyczółek cywilizacji Zachodu w regionie. Dziś chrześcijanie stanowią niespełna 40 proc. ludności tego kraju. Zepchnięci w cień, otoczeni morzem często nieprzyjaznego islamu, porzuceni przez Europę, walczą o przetrwanie.

     Poprzez ofiarowanie wspomnianego urządzenia biurowego dla potrzeb szkoły w Alma Alshaab chcieliśmy w ten symboliczny sposób wesprzeć naszych braci w wierze obrządku maronickiego, pokazująć im, że w chrześcijańskiej Polsce pamiętamy o nich i wspieramy w ich trudnym, codziennym trwaniu w Ziemi Świętej.

     Maszyna kopiująca marki Canon IR 2030 została zakupiona w Libanie w dniu 16 września 2009 r. za kwotę 3000 $ (10.206,00 zł) zebranych i przekazanych na ten cel przez białostocki Garnizonowy Zespół Caritas. W dniu 18 września za pośrednictwem naszych żołnierzy pełniących służbę na libańskiej ziemi pod błekitną flagą ONZ w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL nową kserokopiarkę przekazano dla Gimnazjum w Alma Chaab.  Nowy sprzęt zastąpił starą i wysłużoną już kopiarkę. Zagraniczną część operacji nadzorował oraz przeprowadził kapelan naszego kontyngentu ks. mjr Andrzej Piersiak.

Zegar

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16853